Metody leczenia

MEDYCYNA MANUALNA
 
 
 
Medycyna manualna to jedna z najskuteczniejszych metod walki z chronicznymi schorzeniami narządu ruchu, skuteczna zarówno jako manualna diagnostyka, leczenie oraz profilaktyka zaburzeń czynności w układzie ruchu.

Wyjątkowość leczenia metodami medycyny manualnej polega na tym, iż daje ona możliwości przywrócenia uszkodzonym tkankom ich prawidłowych właściwości fizycznych (elastyczności) oraz funkcji, jaką spełniają w naszym organizmie. Tym samym likwidowane są skutki takich zmian, jak np. ból głowy spowodowany przykurczeniem więzadeł w odcinku szyjnym, czy ustąpieniem bólu promieniującego przy wyleczeniu tkanki, która uciskała na nerw. 

 

 

Czym zajmuje się madycyna manualna?

 

 

Medycyna manualna wywodzi się ze środowiska lekarskiego z dziedziny ortopedii i neurologii, zajmuje się leczeniem odwracalnych zaburzeń postawy ciała i czynności narządu ruchu oraz zapobieganiem ich występowania. Obejmuje wszystkie techniki badania i leczenia kręgosłupa i stawów kończyn, które służą wykrywaniu i niwelowaniu tych zaburzeń.

 

 

Manualne badanie układu ruchu jest oparte na znanych w świecie medycznym zasadach anatomii, biomechaniki oraz neurofizjologii, które decydują o działaniu wszystkich układów organizmu ludzkiego. Badanie manualne tkanek jest nieocenione w trafnej diagnostyce, między innymi z takiego powodu, że jest połączone z czuciem oporu uciskanego miejsca przez badającego i daje terapeucie możliwość wyłapania nieprawidłowości danej struktury, która zaburza ruch i powoduje odczucia bólowe, co w przypadku oceny samych zdjęć RTG, RM nie jest możliwe.

 

 

Medycyna manualna umożliwia leczenie dysfunkcji układu ruchu, niezależnie od tego, czy występują one w obecności zmian zwyrodnieniowych, wrodzonych czy zespołach pourazowych, takich jak uszkodzenia tkanek miękkich, zwichnięcia, złamania np. po wypadkach samochodowych.


 


ORTOPEDYCZNA TERAPIA MANUALNA WG KONCEPCJI KALTENBORN – EVJENTH
 
 

Jest wyspecjalizowaną dziedziną fizjoterapii ukierunkowaną na ręczne czyli manualne badanie i leczenie pacjentów z tzw. dysfunkcjami narządu ruchu, a więc z bólem, przykurczem i niestabilnością w obrębie stawów kończyn górnych, dolnych, stawów skroniowo-żuchwowych oraz w obrębie poszczególnych odcinków kręgosłupa.
 
Ortopedyczna Terapia Manualna swoje założenia czerpie z wiedzy opartej na faktach naukowych
oraz na doświadczeniu klinicznym. Praca tą metodą polega na kompleksowej analizie biomechanicznej i funkcjonalnej stanu pacjenta, co pozwala na postawienie diagnozy, a następnie na zastosowanie odpowiedniego leczenia. Ponieważ badanie i leczenie wykonywane jest rękoma terapeuty to ten sposób pracy określono mianem "terapii manualnej".
 
Dokładne badanie umożliwia zastosowanie precyzyjnego leczenia, ponieważ inaczej leczy się uciśnięty nerw a inaczej zwyrodniały staw lub nadmiernie  napięty mięsień. Rodzaj zmienionej chorobowo tkanki warunkuje użycie specyficznych dla tej tkanki technik manualnych takich jak: poizometryczna relaksacja, rozciąganie mięśni (stretching), szybkie uruchomienie zablokowanych stawów w obrębie kręgosłupa (tzw. manipulacje), długo utrzymywane rozciąganie torebki stawowej (tzw. mobilizacja) lub przywracanie ruchomości struktur nerwowych. Głównym celem terapeuty jest jak najszybsze przywrócenie bezbolesnych pozycji i ruchów ciała pacjenta oraz zapobieganie nawrotom dolegliwości.

 
TERAPIA TKANEK MIĘKKICH
 
 

To zespół technik terapeutycznych mający na celu likwidacje istniejących zaburzeń w obrębie narządu ruchu. Terapia wpływa  ma mięśnie,  wykorzystując  ich napięcie w celu likwidacji istniejących zaburzeń w obrębie tkanek miękkich, oddziałując jednocześnie na powięź, która otacza i przedziela mięśnie oraz grupy mięśniowe dzieląc je na warstwy. Powięź tworzy integralna, ciągłą sieć docierającą do wszystkich narządów ciała a restrykcje systemu mięśniowo-powięziowego mogą spowodować wzmożone napięcie nawet w odrębnych obszarach naszego organizmu, powodując ograniczenie ruchu w stawach , ograniczenie przepływu płynów oraz ucisk na struktury nerwowe, a tym samym wywołując objawy bólowe.
 
Terapeuta wykrywa ograniczenia w
przesuwalności powięzi i wykorzystując fenomen rozluźnienia likwiduje restrykcje. Terapia ta wskazana jest we wszystkich ograniczeniach ruchu wynikającego z zaburzeń tkanek miękkich.
 
 
 

KINESIOLOGY TAPING
 
 
 
Terapia Kinesiology Taping to sensoryczne oddziaływanie plastra na organizm w celu wykorzystania możliwości kompensacyjnych organizmu. Jest to terapia polegająca na oklejaniu wybranych fragmentów ciała plastrami o określonych właściwościach. Kinesiotaping jest wykorzystywany w celu poprawy zakresu ruchu i zmniejszaniu objawów bólowych ale również w celu poprawy przepływu krwi.
 
Plastry stosowane w kinesiotapingu mają właściwości skóry, są oddychające i wodoodporne. Nie zawierają lateksu, więc brak jest reakcji alergicznych skóry, co umożliwia pacjentowi stosowanie plastrów wielokrotnie bez żadnych podrażnień. Dlatego też może być noszone przez cały dzień (kilka dni), w tym do kąpieli i podczas imprez sportowych, ćwiczeń oraz aktywności w środowisku wodnym.
 
Pomimo, że technika ta jest coraz bardziej stosowana przez wysokiej klasy sportowców, nie trzeba być sportowcem, aby skorzystać z tej nowatorskiej techniki.Terapii może podjąć się każda osoba u której testy wskazują na możliwość redukcji objawów. 

 
W rękach wyszkolonego fizjoterapeuty, kinesiotaping może być użyty jako kluczowy element w leczeniu różnych schorzeń ortopedycznych w tym:

- zapalenie ścięgna Achillesa
- zapalenie stożka rotatorów
- ból krzyża
- rwa kulszowa
- ból kolana
- łokieć golfisty, tenisisty
- ból mięsni i ścięgien
- skręcenia stawów
- zapalenie kaletek np. krętarzowych
- leczenie punktów spustowych tzw. triggerpoint’ów
- złamanie żeber
- blizny i zwłóknienia
- oraz wielu innych

Działanie kinesiotapingu:

- zmniejsza ból i nienaturalne odczucia skóry i mięśni
- usuwa zastoje i obrzęki limfatyczne
- wspomaga pracę mięśni
- koryguje niewłaściwą pozycje stawu
- wpływa na funkcje mięśni
- redukuje zmęczenie mięśni
- poprawia funkcje mięśni nadmiernie rozciągniętych
- zmniejsza wzmożone napięcie mięśniowe
- zwiększa zakres ruchu
- usuwa bólu
- usprawnia krążenie krwi i chłonki
- zmniejsza stany zapalne
- zmniejsza niewłaściwe ustawienie spowodowane dysbalansem mięśniowym
- normalizuje napięcie mięśniowe i powięziowe.
 


 
METODA McKenzie
 
 

Jest to system działań diagnostycznych i terapeutycznych stosowanych w leczeniu bólu pochodzenia kręgosłupowego. Metoda przeznaczona jest dla pacjentów z wszelkimi dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, łączy diagnostykę z terapią, a po ustąpieniu objawów koncentruje się na profilaktyce.
 
Celem nadrzędnym metody jest zabezpieczenie pacjenta przed nawrotem dolegliwości, dlatego też pacjent otrzymuje informacje o chorobie i jej leczeniu by mógł w sposób jak najbardziej naturalny brać czynny udział w życiu codziennym, bez względu na ograniczenia związane z chorobą i trwaniem terapii. Terapeuta musi nauczyć chorego innego niż dotąd wykonywania zwyczajnych czynności. 

Leave your Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <font color="" face="" size=""> <span style="">

Blue Taste Theme created by Jabox