Kręgosłup jako narząd osiowy

By dawidNo Comments

Budowa ludzkiego kręgosłupa nie jest przypadkowa. Pozwoliła na wyprostowanie się i poruszanie na dwóch kończynach. Oglądany z boku kręgosłup przypomina lekko spłaszczoną literę S. 
 
Oparty jest na miednicy, za pomocą której łączy się z kończynami dolnymi. Poprzez klatkę piersiową i obręcz barkową uczestniczy we wszystkich czynnościach  kończyn górnych. Kręgosłup łączy się także za pomocą stawów szczytowo- potylicznych z głową, w której znajduje się jeden z najważniejszych narządów czyli nasz mózg.

Poszczególne kręgi są połączone ze sobą małymi stawami międzykręgowymi, które w elastyczny sposób, wychwytują przenoszące się siły. Ponadto aparat podtrzymujący, złożony z torebek stawowych, ścięgien i mięśni pomaga w pionowym poruszaniu się w taki sposób, aby kręgosłup nie został nadmiernie obciążony.
ANATOMIA KRĘGOSŁUPA

Leave your Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <font color="" face="" size=""> <span style="">

Blue Taste Theme created by Jabox