Dyskopatia – najczęstsza przyczyna bólu kręgosłupa

By dawidNo Comments

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa jest dyskopatia, czyli choroba krążka międzykręgowego. W  większości przypadków jest to pierwszy z etapów choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. 
 
PRZYCZYNY:
 
Dyski naszego kręgosłupa są poddawane dużym naciskom, spowodowanym utrzymywaniem przez wiele godzin niekorzystnych, stałych pozycji ciała, najczęściej siedzącej. W takich sytuacjach tkanka krążków międzykręgowych jest źle odżywiana i zaopatrywana w substancje odżywcze. Ułatwia to zwyrodnienie dysków.  Najbardziej Odczuwa to kręgosłup lędźwiowy, a zwłaszcza ostatni dysk – lędźwiowo-krzyżowy. Jest to najbardziej ruchoma część kręgosłupa lędźwiowego.

OBJAWY:
 
Spowodowane przez krążki międzykręgowe bóle pleców zależą od obciążenia. Nasilają się w ciągu dnia, zwłaszcza gdy trzeba podnieść lub przenieść coś ciężkiego. Najczęściej bóle pleców występują w pozycji stojącej i siedzącej, zwłaszcza wtedy, gdy istnieje dodatkowo nadmierne wygięcie kręgosłupa lędźwiowego.
 
Często zaczyna się od tępych, bliżej nieokreślonych bólów w okolicy dolnej części kręgosłupa lędźwiowego. Dokładne umiejscowienie bólu zależy od tego, które korzenie nerwowe znajdujące się w kanale kręgowym są szczególnie uciskane przez przemieszczone fragmenty krążka międzykręgowego (dysku).  Ucisk na któryś z korzeni nerwowych skutkuje  bólem promieniującym  od kręgosłupa w dół  a czasami również niedowładem całej kończyny  dolnej  (zaburzeniem czucia, osłabieniem siły mięśniowej, zanikiem  mięśni i opadaniem  stopy). W skrajnych przypadkach może wystąpić utrudnienie w oddawaniu moczu lub w wypróżnianiu.
 
Osoby, które cierpią na to schorzenie, odczuwają najsilniejszy ból po przebudzeniu i przy wstawaniu. Z początku nie mogą się dobrze wyprostować, ponieważ całe plecy są sztywne i obolałe. Ból słabnie dopiero po rozgrzaniu w gorącej kąpieli. Zazwyczaj dalsze działania nie są potrzebne. W ciągu dnia pacjent czuje się dobrze, może się normalnie poruszać


UNCATEGORIZED

Leave your Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <font color="" face="" size=""> <span style="">

Blue Taste Theme created by Jabox