Zespół bólowy kręgosłupa piersiowego

By dawidNo Comments

 

 

 W odcinku piersiowym kręgosłupa krążki międzykręgowe są bardziej płaskie niż np. w odcinku lędźwiowym. Ich szerokość i wysokość rośnie od góry do dołu. 
Od trzonów kręgów piersiowych odchodzą na bok żebra, połączone ruchomo z kręgosłupem za pomocą stawów kręgowo-żebrowych. Klatka piersiowa przy oddychaniu poszerza się i zmniejsza.  Przy ruchu w górę, żebra poruszają się w stawach, przekręcając się lekko na zewnątrz, a przy ruchu w dół – lekko do wewnątrz.

 

 

 

Wzdłuż dolnych i wewnętrznych brzegów żeber biegną pęczki nerwów oraz naczynia krwionośne. Z powodu umiejscowienia nazywa się je nerwami i naczyniami międzyżebrowymi. Połączenie stawów kręgowo-żebrowych z dolnymi częściami otworów międzykręgowych w odcinku kręgosłupa piersiowego jest ukształtowane w taki sposób, że stosunkowo duże otwory wyjścia nerwów prawie nie powodują  ucisku na nerwy, tak jak ma to miejsce np. w odcinku szyjnym.

Dyski w kręgosłupie piersiowym poddawane są dużym obciążeniom. Z tego  też powodu szczególnie w jego środkowej części dochodzi do powstawania zmian zwyrodnieniowych dysków. Ruchomość kręgosłupa piersiowego, w odróżnieniu od kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego, jest znacznie ograniczona, ponieważ jest ustabilizowany przez żebra. 

Objawy bólowe w odcinku piersiowym kręgosłupa są bardzo nieprzyjemne i odczuwane jako bóle promieniujące wzdłuż nerwów międzyżebrowych, powstające w wyniku zaburzeń  struktury  kręgosłupa  piersiowego  albo procesów zapalnych pęczków nerwów. Ważne jest odróżnienie nerwobólów międzyżebrowych od napadów dusznicy bolesnej, które odczuwane są zazwyczaj w lewej części klatki piersiowej. Należy też wziąć pod uwagę wystąpienie półpaśca – wirusowego zapalenia nerwów, które nie ma nic wspólne¬go z kręgosłupem.

ANATOMIA KRĘGOSŁUPA, BÓLE KRĘGOSŁUPA, FAKTY I MITY, REHABILITACJA, SCHORZENIA KRĘGOSŁUPA, UNCATEGORIZED

Leave your Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <font color="" face="" size=""> <span style="">

Blue Taste Theme created by Jabox