Jakie czynniki wywołują bóle kręgosłupa?

By dawidNo Comments
        Postawa ciała i sposób naszego poruszania się są przez naturę zaprogramowane już od najwcześniejszych chwil naszego życia w podobny sposób, jak np.  kolor włosów i proporcje naszego ciała. Przychodząc na świat otrzymujemy określone predyspozycje, pewne uzdolnienia ruchowe, które w dzieciństwie rozwijają się spontanicznie. Cały szereg niedoskonałości dorosłego człowieka, takich jak słaba koordynacja ruchowa lub brak wytrzymałości i siły mięśniowej, bierze się z zaniedbania we wczesnym dzieciństwie wszechstronnego rozwoju posiadanych predyspozycji fizycznych. 
 

Podstawową przyczyną rozmaitych dolegliwości  i bólów pleców  jest nieprawidłowe obciążanie kręgosłupa.
W celu lepszego uzmysłowienia moim pacjentom tej przyczyny, wykorzystuje proste doświadczenie:  proszę  aby pacjent oparł się mocno na dwóch palcach ręki na stole, aż pod wpływem przyłożonej siły nieco się one wygną. Już po krótkim czasie pacjentowi  robi się nieprzyjemnie, a następnie zaczyna odczuwać ból, wówczas tłumaczę, że tak samo  obchodzimy się ze swoim kręgosłupem – obciążamy go stale w niewłaściwy sposób, a później zastanawiamy się, dlaczego bolą nas plecy.
 
 
Poszukując przyczyn bólów kręgosłupa, należy koniecznie wziąć  pod uwagę również czynniki natury psychicznej. Istnieje delikatna, naturalna harmonia między dobrym samopoczuciem psychicznym i fizycznym, a także pomiędzy aktywnością fizyczną a równowagą duchową. Każdy z nas reaguje na zaburzenia samopoczucia psychicznego tym, co w nim najsłabsze — zaburzeniami somatycznymi, u jednych objawiają się one bólami brzucha, u innych natomiast— bólami karku, pleców lub głowy. 
Roli psychiki w  bólach kręgosłupa nie wolno lekceważyć, ponieważ  odczucia psychiczne splatają się ze zmianami przeciążeniowymi natury ortopedycznej, wzajemnie na siebie wpływają i są od siebie zależne. 

BÓLE KRĘGOSŁUPA, LECZENIE KRĘGOSŁUPA, SCHORZENIA KRĘGOSŁUPA

Leave your Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <font color="" face="" size=""> <span style="">

Blue Taste Theme created by Jabox