Twój przewodnik po anatomii

By dawidNo Comments

Większość ludzi wie jak zlokalizować ból,  zwykle jest to określenie „ w dole pleców”, a tak naprawdę nigdy się nie zastanawiamy „gdzie” faktycznie boli. Fizjoterapeuta po przeprowadzeniu szeregu testów diagnostycznych często posługuje się fachową terminologia dotyczącą Twojego kręgosłupa – możesz wtedy być zdezorientowany. W tym artykule opiszę anatomię kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, tak abyś mógł poznać fachowe określenia.

 
Co składa się na anatomię dolnej części pleców?

Odcinek lędźwiowy kręgosłupa składa się z różnych kości, stawów, nerwów, tkanki łącznej, mięśni, które służą do wsparcia całego kręgosłupa.

Poznaj kości kręgosłupa
 
Twój kręgosłup składa się w sumie z dwudziestu czterech połączonych kości, zwanych kręgami. Są one ułożone jeden na drugim, aby utworzyć kręgosłup, który jest głównym wsparciem dla całego organizmu. Patrząc na profil kręgosłupa możemy zauważyć że jest on w kształcie litery „S” Górny odcinek – nazywany odcinkiem szyjnym kręgosłupa jest pochylony do wewnątrz. Środek pleców nazywany odcinkiem piersiowym kręgosłupa posiada łuk, który jest odchylony na zewnątrz. Ostatni odcinek w dolnej części nazywany odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa i jest ten odcinek wygięty do wewnątrz.

Odcinek lędźwiowy sklada się z 5 kregów, które mają odpowiednio nazwy L1 do L5. Najniższy kręg L5, łączy się z kością krzyżową, która ma kształt trójkąta, tworzy dalej miednicę.
 
Niektórzy ludzie urodzili się z dodatkowymi kręgami kręgosłupa lędźwiowego, ale prawie nigdy nie występują z tego powodu jakiekolwiek komplikacje. Kręgi maja kształt pierścienia, które biegną wzdłuż kręgosłupa i tworzą rurkę, przez która przebiega rdzeń kręgowy i nerwy.Po obu stronach kręgu znajduje się tunel zwany kanałem kręgowym. Istnieją 2 korzenie nerwowe, które odchodzą od  rdzenia kręgowego i przechodzą przez otwory międzykręgowe, które kontrolują ruchy w każdej z części kręgosłupa. Kręgi oddzielają miedzy sobą płytki, które zwane są dyskami, które chronią kręgi przed tarciem i uszkodzeniem.  Jeżeli dysk zostanie uszkodzony może dojść do przepukliny, co może powodować ucisk na nerwy. Na kręgach mogą również pojawić się ostrogi zwane również osteofitami, które również mogą uciskać wiązki nerwowe. Te dwie przyczyny są zwykle główną przyczyną problemów z bólem pleców.

Rdzeń kręgowy możemy  porównać do drutu elektronicznego, który przechodzi przez ten tunel utworzony przez kości i stawy kręgosłupa. Ma wiązki, które rzeczywiście sięgają do wszystkich części ciała, za pośrednictwem mięśni, tkanek i narządów, a jego głównym zadaniem jest dostarczenie do mózgu różnych informacji dot. ruchu, funkcji. Również dostarcza informacji dot. bólu z wyszczególnieniem dokładnego miejsca, tam gdzie boli.
ANATOMIA KRĘGOSŁUPA, BÓLE KRĘGOSŁUPA, FAKTY I MITY, LECZENIE KRĘGOSŁUPA, PORADY, SCHORZENIA KRĘGOSŁUPA, UNCATEGORIZED

Leave your Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <font color="" face="" size=""> <span style="">

Blue Taste Theme created by Jabox