Czy problem otyłości dotyczy Twoich dzieci?

By dawidNo Comments 

 

 

 

Z tym problemem boryka się coraz więcej rodziców. 50% dzieci otyłych są ze skłonnościami genetycznymi do tycia natomiast druga połowa jest nabyta sztucznie. Dzisiejsze czasy są zbyt szybkie i to widać po zbyt szybkim przybieraniu na wadze naszych dzieci. Nie mamy czasu, by zjeść zdrowy posiłek składający się z gotowanych warzyw, mięs itp

 

Zwykle idziemy do restauracji typu fast-food, gdzie dzieciaki nie pogardzą, a rodzice są szczęśliwi, że dziecko zjadło przynajmniej duży posiłek. Pamiętajmy że ten „duży posiłek” to istna bomba kaloryczna, tłuszczowa, nie zdrowa, którą fundujemy swojemu dziecku!!!

Dołączmy do tego pilot telewizora albo komputer –dziecko jest zadowolone, a  my w końcu możemy odpocząć -  to duży milowy krok- by nasze dziecko miało problem nazywany otyłością!!!

Staramy się dzieciom dawać wszystko to, czego my nie mieliśmy, jak byliśmy dzieckiem tz. chipsy, batoniki, cukierki, napoje gazowane, hamburgery itp. Ale tym samym narażamy je na otyłość –pamiętajmy o tym!!!

 
Otyłość negatywnie wpływa na nasze życie, zwykle dzieci otyłe stronią od kontaktu z rówieśnikami, są bardzo nieśmiałe, chcą być akceptowane przez grupę jednak zwykle grupa z takich dzieci się wyśmiewa, gdyż nie są podobnie do nich – odstawiają w sposób negatywny. Otyłość zwykle jest wytłumaczeniem pewnych zachowań  tz. pocieszania się:  I tak mnie nie lubią nie muszę się z nimi kolegować itp. I na pocieszenie, na poprawę humoru sięgają po batonika, ciastka, chipsy itp. W ten sposób dzieci odreagowują na smutek, stres, złość.

 


KILKA DOBRYCH RAD:

1. Ograniczyć stosowanie tłuszczów do przyrządzania posiłków, alternatywą jest smażenie na grillu albo beztłuszczowo.

2. Ograniczyć dodatki do potraw typu sosy, zasmażki, sałatki z majonezem albo śmietaną.
Należy wybierać takie produkty które mają obniżoną zawartość tłuszczu np. drób, indyk, ryby, chude mleko, margaryna zamiast masła.

3. Konieczne jest unikanie produktów zawierających "ukryty tłuszcz": ciastka, batoniki, żółte sery, tłuste białe sery, pasztety, podroby, kremy do ciast, dania typu fast-food, chipsy, pizza itp.

 

Otyłość u dzieci prowadzi do wad postawy. Koślawość pięt, kolan, płaskostopie, skrzywienia kręgosłupa, przykurcze obręczy barkowych i biodrowych to tylko niektóre z wad postawy, które może grozić naszemu dziecku przy otyłości. Wady można skorygować do mniej więcej 15 roku życia, później może być za późno. Warto, więc od najmłodszych lat korygować złe nawyki żywieniowe i postawy u naszych pociech.

 


 

 

 

ODCHUDZANIE, PORADY

Leave your Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <font color="" face="" size=""> <span style="">

Blue Taste Theme created by Jabox